Kutyák

Egy hely, ahová érdemes elkutyagolni!

A berni pásztorkutya név a német "Berner Sennenhund" névből származik. A "Berner" (vagy angolul Bernese) a Svájci-Alpok-beli Bernreutal, ahonnan ez a fajta ered, "Senn" jelentése: alpesi legelők hegyi pásztora, "Hund" jelentése: kutya. Nagy testű kutyafajta, a négy "Sennenhund" (alpesi hegyi kutya) típusú kutya egyike. Ezt a fajta hegyi kutyát eredetileg általános gazdasági kutyaként tartották, de a múltban mint igavonó állatot is használták. A fajta 1907-ben vált hivatalossá, 1937 óta pedig az American Kennel Club elismert tagja a munkacsoportban.


Jellem 

Nyugodt, kiegyensúlyozott, vidám és barátságos kutya. Noha kifejezetten éber, gazdáját, családját és otthonát megvédi minden rossz szándékú behatolótól, általában békésen viselkedik. Mély hangú ugatását csak akkor hallatja, ha komoly baj van. Figyelemmel kíséri, hogy mi történik körülötte, értelmi képességei jóval átlag felettiek. Gazdájához és családjához, hűséges, készséges és többnyire engedelmes is. A berni pásztorkutya rendszerint csodálatos játszótárs a gyerekek számára, akiket meg is védelmez. A macskákkal és egyéb háziállatokkal is jól megfér, mivel a vadászösztön szinte teljesen hiányzik belőle. Baj esetén gazdája mindig számíthat rá. A család barátaival szemben békés és barátságos. Egyes példányai hatalmaskodóan viselkedhetnek más kutyákkal, de a többség gond nélkül együtt tud élni fajtársaival.


Testfelépítés 

A berni pásztorkutya törzsének hossza csak valamivel haladja meg a marmagasságát. Mellkasa széles, keresztmetszetben ovális alakú. Hátvonala vízszintes, lágyéka erős, fara enyhén lekerekített. Farka a csánk alá lóg, de a földig nem ér le, a kutya szablya-formájúra hajlítva tartja. A válla lapos, izmos, hosszú és ferde. A masszív, egyenes lábak ízületei szépen kirajzolódnak, a mancsok a macskáéra emlékeztetnek. A nyak izmos, közepes hosszúságú. Erős fejének főbb jellemzői a lapos koponya, a határozott, de nem túlzottan kiugró stop, a szemek közti barázda sekély. Közepes nagyságú, háromszög alakú fülei magasan tűzöttek, a fej mellett lelógók. Szemei mandulavágásúak, szemhéjai feszesek. A berni pásztorkutya harapása szabályos ollószerű. A kutya szőre félhosszú, szálai egyenesek vagy enyhén hullámosak. Alapszíne mélyfekete, cser-barna, fehér rajzolattal. A cser-barna foltok csak a szem fölött, a pofán, a lábakon és a mellen lehetnek. A fehér rajzolat a homlokon látható szimmetrikus orrcsíkból, amely sem túl széles, sem túl keskeny nem lehet, és a szügyön lévő kereszt alakú foltból áll. A mancsoknak és farok végének lehetőleg fehérnek kell lenniük, de ez nem kötelező. A mancsok fehérsége azonban nem nyúlhat feljebb a lábközépcsontoknál. A nyak elülső vagy hátulsó oldalán megjelenő fehér folt nem kívánatos, de elfogadható. A szem sötétbarna.


Méret 

  • Marmagasság: kan: 64-74(ideálisan 66-68) cm; szuka: 58-66(ideálisan 60-63) cm
  • Testtömeg: 35-50 kg
  • Táplálékigény: 2190 g/nap
  • Alomszám: 6-10 kiskutya
  • Várható élettartam: 8-10 év

Egészség

Dániában, Nagy-Britanniában, az Egyesült Államokban és Kanadában készült állategészségügyi felmérések azt mutatják, hogy ez a fajta nagyon rövid életű, rövidebb, mint a hasonló méretű fajtiszta kutyák általában. A berni pásztorkutyák átlagos élettartama 7-8 év. Összehasonlításképpen: a legtöbb, hasonló méretű más fajta átlag életkora 10-11 év. A leghosszabb életű berni pásztorkutya egy 2004-es Egyesült királyságbeli felmérés alapján 15,2 éves volt.

Általában a rák a vezető halálozási ok. A berni pásztorkutyáknál sokkal magasabb a halálozási arány rákos megbetegedés következtében, mint a többi fajtánál. Az Egyesült Államokban, Kanadában és az Egyesült Királyságban készült felmérések szerint a berni pásztorkutyák 27%-a rákban pusztul el. Számos különböző típusú daganat jellemző a berni pásztorkutyákra, beleértve a rosszindulatú hisztiocitózist (a szájnyálkahártya és a bőr papillomája), a hízósejtdaganatot (masztocita), a limfoszarkómát, a fibroszarkómát és az oszteoszarkómát is.

A berni pásztorkutyáknál szintén szokatlanul magas halálozási arány a váz- és izomrendszeri megbetegedések következtében. Ez nem az a kutyafajta, ami jól viseli a hosszú, kitartó túrákat. Egy angol tanulmány alapján a csípőartritisz (ízületi gyulladás) és keresztszalag-szakadás jelentették a halálozás okának mintegy 6%-át. Összehasonlításképpen: fajtatiszta kutyáknál általában 2% a mozgásszervi betegségek miatti halálozás.

A berni pásztorkutyák tulajdonosai majdnem háromszor valószínűbben jelentenek váz-és izomrendszeri problémákat kutyájuknál, mint más fajtákéi. Leggyakoribb problémák lehetnek a keresztszalag-szakadás, porcsérülés és ízületi gyulladások (különösen váll, könyök és csípő). Az izomrendszeri problémák a kutya életében már szokatlanul korán jelentkezhetnek. Például az angol és kanadai tanulmányokban a kutyák 11%-nál már 3-4 éves korban jelentkeztek. Röviden a berni pásztorkutya tulajdonosoknak fel kell készülniük, hogy megbirkózzanak egy olyan nagy testű kutya gondozásával járó nehézségekkel, amely mozgásszervi problémákkal küzdhet már fiatal korban. Különböző lehetőségek segítségével, például mozgáskorlátozott kutyák számára kifejlesztett rámpákkal az autóba be-kiszállásra, vagy ház lépcsőjére helyezve segíthetünk, de egy kényelmes ágy is segíthet enyhíteni a kutya ízületi fájdalmát.


Megjegyzés 

Ez a fajta meglehetősen gyorsan tanul. Elég értelmes ahhoz, hogy megértse, mit akarnak tőle, s általában készségesen engedelmeskedik. Nagyon érzékeny gazdája hanghordozására. A legjobb eredmények akkor érhetők el vele, ha nyugodtan, szeretettel és következetesen bánnak vele. A berni pásztorkutyákat általában társként, nagy becsben tartják. Mégis érdemes lehet megpróbálkozni vele valamilyen kutyás sporttal. Az engedelmességi próbákon például egész szép eredményeket érhet el, főként, ha megfelelő felügyelet mellett dolgoztatják.

Ápolása

A berni pásztorkutya szőrzete hosszú és tömött, ezért megkívánja a gondozást. Különösen akkor, ha a szőrzet erősebben hullámos, esetleg kissé göndör is. Az ilyen bunda hamar összeáll, filcesedik. A szőrzet nem csupán a hidegtől és az esőtől védi az állatot, de mutatja az erőnlétét, egészségi állapotát is.

Hetente legalább 2x fésüljük meg bundáját. Vedléskor sűrűbben, ami általában tavasszal következik be, de ez egyedtől, időjárástól, tartástól változhat. 

Eszközök: 
- sűrű és ritkább fogú gereblye ( aljszőr szedésére ) 
- gumiba ágyazott, durva megtört fogú tükrös kefe ( bontáshoz, fésüléshez) 
- hosszú egyenes fogú kefe ( kevésbé csomós szőr fésüléséhez) 
- természetes szálú sörtékből álló kefe ( a végén ezzel átdolgozzuk a bundát ettől szép fényes lesz) 

Soronként átdolgozzuk a kutya szőrét. Mindig a szőr növekedésével egyező irányban bontjuk a szőrzetet. Legyen cél a fajtajelleg megőrzése mellett: 
- a teljes csomómentesség, 
- az elhalt szőr kiszedése 
- sűrű aljszőrzet felbontása. 

Ha csomó marad a kutyában, fürdetésnél a samponmaradék és a kosz is a csomós szőrben marad, ezért bontani fürdetés előtt kell! 

Az ápolt kutya bundája nyáron nem csak a naptól védi, de télen jobban tartja a hőt. 

Vannak akik a gépi nyírást kérik, ez igazán "gyors" módja a kozmetikázásnak, de 
ilyenkor az aljszőrt is legépezik és később nagyon nehéz lesz a fésűlése!( nem csak a fedőszőr nő de az aljszőr is visszanő) Amit nem biztos, hogy tolerál Bernink. 

Én a fésülést ajánlanám, hiszen sűrű szőrét könnyű ápolni. 

Fürdetésről: 
A szőrzet alatt a bőr legyen tiszta. Évente legföljebb egyszer vagy kétszer fürdessük meg. 
Ha kiállításra visszük legalább 3-4 nappal előbb történjen a fürdetés, mert a megszáradt szőrzet néhány napig nagyon puha és szétálló lesz. A kutyát sokkal nagyobbnak, elhízottnak mutatja és a szőrzet szerkezete sem fog megfelelni a standardban leírtaknak, és ez pontlevonáshoz vezethet. 

Standardban leírtak szerint: 

Szőrzet: Hosszú, egyenes vagy enyhén hullámos. 
Szín: Mélyfekete alapszínben, enyhén vörösbarna foltokkal (Brand) a pofákon, szemek felett, a négy lábon és a mellen, fehér, jól körülhatárolt, szimmetrikus fejszínezet (fejcsík és fangszínezet) fehér, közepesen széles átmenő nyak- és mellrajzolat. Kívánatos: Fehér mancsok, fehér farokvég. Nem kívánatos, de elfogadható: Kis fehér orrfolt, fehér farfolt. 

Hibák: 
- kifejezetten göndör szőrzet 
- rajzolat és színhibák: hiányzó fehér rajzolat a fejen, túl széles hóka vagy /és fehér rajzolat, amely jelentősen túlér a szájszegleteken, nagy fehér tarkófolt ( max. átmérő 6 cm) fehér gallér, az elülső lábakon a fehér szín jelentősen magasabbra húzódik a lábközépcsontokon(csizma), zavaróan aszimmetrikus rajzolat a fejen és a mellen, fekete foltok vagy csíkok a mell fehér foltjában, nem tiszta fehér (erős pigment foltokkal),barna vagy vöröses árnyalat a fekete alapszínben 

Értékelésből kizáró hibák: 
- rövid szőr vagy drótszőr 
- hiányzó háromszínűség, 
- feketétől eltérő alapszín.

Megjegyzés: 
Aki kutyáját később kiállításra is szeretné vinni, ügyeljen a foltok rajzolatának szimmetrikus voltára. 

Havonta: 
- tisztítsuk ki a fülét 
- nézzük át fogait 
- tisztasági nyírásokat végeztessük el a kutyakozmetikussal. 

Ha kutyusodat szeretnéd kozmetikáztatni vagy csak kérdésed lenne, hívj bátran!  








Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 8
Heti: 3
Havi: 19
Össz.: 17 099

Látogatottság növelés
Oldal: Berni pásztor
Kutyák - © 2008 - 2024 - kutyabaj.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »