Kutyák

Egy hely, ahová érdemes elkutyagolni!


Azért ezzel kezdem mert most nekem is ilyen kutyám van.

De most az Angol cocker spánielről:

Az Angol cocker spániel az egész világon kedvelt, bár meglehetősen kényessé vált kutyafajta. Bármely "vadászkutya"-színben előfordulhat.

származási hely: Anglia
Eredeti feladata: Szalonkavadászatra specializált vadászkutya.
Eredeti neve: English Cocker Spaniel
Angol neve: English Cocker Spaniel
Eredete: Nagyon régi fajta. Spánielre emlékeztető kutyákat már a Kr. e. 4. században ismertek, de szárazföldi és vízi fajtaváltozataik – közöttük az angol cocker spániel is – csak a 18-19. században alakultak ki.

Tulajdonságai:

Marmagassága 36-40 cm. Csendes, jóindulatú, (megfelelő mozgás esetén) nyugodt természetű, ezért városi tartásra kimondottan alkalmas. Vidám, pajkos természetű fajta. Mindig csóválja a farkát. Vadászkutya létére is jól be tud illeszkedni a családba.

A cocker spániel ugyanakkor hihetetlenül temperamentumos, élénk és mozgékony fajta. Így ha nem mozoghatja le fölös energiáit, akkor könnyen stresszessé válhat. Ilyenkor a cocker szeszélyessé, a többi kutyával kötekedővé, az emberrel szemben pedig harapóssá válhat: különösen akkor, ha a gazdi hagyja, hogy a fejére nőjön. Ezért ha lehetőségünk van rá, vigyük vízközelbe. Remekül úszik, a pancsolás vagy a vízből való apportírozás is kedvelt szórakozásai közé tartozik.

Gondozása: 

Szőrzetápolás

A cocker egyik ékessége a gyönyörű, hosszú szőrzete. Ez viszont rendszeres ápolásra szorul, ha meg akarjuk tartani tetszetősségét. Személy szerint nem ajánlanám a nyírást, mivel egyes egyedeknél ez tönkreteheti, gyapjassá teheti a bundát (kivéve speciális eseteket; pl öreg kor, betegség, stb). Kiállításra szánt spánielünket pedig tilos is megnyírni.
Az ápolást már fiatalon el kell kezdeni. A rendszeres fésülés az elhalt szőrszálak eltávolítását is segíti. Ez főleg a szőrváltáskor (8-9 hónapos kor körül) lehet igen hasznos, mivel ilyenkor rengeteg piheszerőr ún. kölyökszőr hullik ki, ami borzasztóan tapad mindenhez. Saját tapasztalat!!! A szőnyegből szinte kiszedhetetlen! A pihék eltávolításának legjobb módja, ha felgumizunk egy sűrű fogú fésűt. Ezt úgy tehetjük meg, ha elvágunk egy befőttesgumit, az egyik végét hozzákötjük az első foghoz, majd szlalomozva befűzzük a fogak közé. A másik végét rögzítsük az utolsó foghoz. 
A fekete szín? egyedeknél a teljes felnőttkori szőrváltás elütt a szőrszálak barnásvörösre színeződhetnek. Ettől ne ijedjünk meg, mikor kicserélődik a bunda, ez meg fog szünni

A tulajdonosnak szüksége lesz:

Sűrű fogú fésű
Ritkafogú fésű
"Uszkárkefe" 
Sörtekefe (legjobb a disznósörte)
Bontófésű
Gumiujj
Olló
Ritkítóolló
Fültisztító folyadék
Szemtisztító folyadék (a tiszta víz, vagy a kamillatea is jó)
Sampon
Kondicionáló balzsam (nem kötelező)
Filcbontó folyadék (az esetleges gubancokhoz)
Szárazsampon (nem kötelező)
Nyírógép (nem kötelező)

Trimmelés:

A cockert trimmelik, azaz az elhalt szőröket kitépkedik. Ne ijedjünk meg, ha jól csinálják, akkor egyáltalán nem fájdalmas. Legjobb gumiujjakkal végezni, amit állatkereskedésekben, irodaszer boltokban szerezhetünk be, de nálam jól bevált a levágott gumikesztyu is. A trimmelést a hüvelyk-és mutatóujjunkkal végezzük. 6-8 hetente lehet rá szükség. Így fenntartható kutyánk ápolt és rendezett külseje. A kezdő gazdiknak azt tanácsolom, hogy először keressenek fel egy spánielhez értő kutyakozmetikust, aki megmutatja, hogyan kell szakszerűen trimmelni. Természetesen én is szívesen adok ebben is tanácsot. 
A fülek tűzésénél, a faroknál és a tappancson ajánlott ollóval (még jobb ritkítóollóval) rövidíteni a szőrt. A fülek belső felét is tisztítsuk meg a szőrt?l. Ez elősegíti a szellőzést, amivel megelőzhető annak bepállása, begyulladása. Emellett így sokkal szebben simulnak a fejhez. A zászlót és a szoknyát lehetőség szerint ne vágjuk le! Ezt a fajtastandard (fajtaleírás) is előírja!
A mancsokról, a talpról és az ujjak közül viszont ajánlott. A beleragadó piszoktól ugyanis begubancolódhat, ami a fertőzések melegágya lehet. A fülek felső 1/3-át 
és a nyak elülso részét nyírógéppel is meg lehet nyírni, de itt is jobb ritkítóollót használni.

Fürdetés:
Egy nehéz kérdés! Milyen időközönként szabad fürdetni a kutyát?! Ezen már sokan és sokat vitatkoztak. Én azt tapasztaltam, hogy ha megfelelő és kíméletes samponnal végezzük, akkor semmi baja nem lesz a gyakoribb fürösztéstől. Ehhez viszont tényleg minőségi sampon szükséges. Ez nem azt jelenti, hogy a legdrágábbat kell megvennünk. Nagyon jók a különböző újrazsírozó, nercolajos, tápláló samponok. Én használtam már "embersampont" is és még mindig van szőr a kutyán, ám mégis jobb ezeket kerülni.
Előfordulhat, hogy kutyánk korpás, ilyenkor ajánlott valamilyen korpásodás elleni szert használni. Nálunk bevált a patikákban kapható kénes sampon. (érdekes, hogy vettem neki méregdrága korpásodás elleni kutyasampont, amit?l még korpásabb lett!!!)
Ha nem szeretnénk sokszor kádba dugni a kutyát, akkor hasznos segítség lehet a szárazsampon. A kiállításra is magunkkal vihetjük, és kitisztíthatjuk vele a szőrt, ha esetleg bepiszkolódik. Ezt a felhajtott szőrre kell szórni, majd alaposan kikefélni.
Ha kölyökkutyánk van, akkor nála használhatunk kíméletes kölyöksampont (Esetleg babasampont. Ez a felnőtt kutyáknál is jó a fej tisztításához.). 
A fürdetés menete:
Első lépés a szőr átfésülése, az esetleges csomók kibontása. Ha a kutya bundája gubancos, filces, azt a fürdetés még rosszabbá teszi.
Mikor végre, hosszas üldözés után megfogtuk ebünket, tegyük be a kádba, vagy az arra kijelölt fürdetőeszközbe (mosógép nem ajánlott).
Alaposan (bőrig) nedvesítsük be a bundát langyos vízzel.
A felhígított sampont egyenletesen oszlassuk el a szőrön.
Dörzsöljük bele, amíg rendesen fel nem habzik.
Addig öblítsük tiszta, langyos vízzel, amíg az összes sampont ki nem mostuk.
Ezután tehetünk rá kondicionáló balzsamot is. Ettől simább, csillogóbb és rendezettebb lesz a szőr. Fontos, hogy ezt is öblítsük ki.
Nyomkodjuk ki a vizet a bundából, aztán alaposan, de kíméletesen dörzsöljük át egy törölközővel.
Én hajszárítóval szoktam megszárítani őket. Ha kicsi koruktól hozzászoktatjuk, általában nem szokott gond lenni vele. Hidegebb időben ajánlott a száradás után is 1-2 óráig bent tartani, nehogy bekorpásodjon a bőrük

Amelyik cockert rendszeresen kefélik, annál nem szükséges a gyakori fürdetés.Ha azonban a kutya piszkos vízben szokott úszni, vagy a porban hempergőzik, kívánatos többszöri fürdetés, hogy ne legyen az állat szagos. Sokféle jó, rovarírtó hatású sampon kapható, de az ember által használt sampon is megfelel. Mielőtt a kutya éjszakai nyugovóra térne, feltétlenül meg kell róla győződni, hogy rendben van -e egészségileg, és teljesen száraz-e. Ha ön valamilyen okból szeretné, hogy cockerja a lehető legelőnyösebben nézzen ki, a szárazsamponok por, hab vagy szesz anyagúak  felfrissíti az állat szőrzetét!


BONTÁS

Legtöbb (kivétel az amerikai cocker- és az ír vízi spániel) spániel szőrzete zászlós, vegyes hosszúságú szőrzet, hiszen a pofákon egészen rövid (ez a születéskor szinte hiányzik), félhosszú a fejen, a nyakon, a háton, a farok tetején és combok két oldalán. Nagyon hosszúra nő a füleken, a mellső lábak hátulsó élén, a szegycsont teljes vonalán a bordakosár középső vonalától, a hátulsó láb elülső és hátsó részén, a farok alján és a mancsokon. Ez a szőrzet a vadásztulajdonsághoz alkalmazkodva erős (nem drótos!), de selymes szálú fedőszőrből és időszakosan különböző mennyiségű aljszőrből áll. A szőrzet szinte mindig egyenes nem hullámos és nem göndör. A szőrzet állandó, folytonos vedlésben van, melyet az évszakok és az életkor is befolyásol, ezért hol intenzívebb a vedlés, hol szinte észrevétlen. Az otthoni ápolás intenzitásától függően ajánlott 2-3 havonta a fajtához értő kozmetikust felkeresni.

A zászlós típusú spánielek (angol cocker, angol springer, welsh springer, clumber, field, susex) bontásához, fésüléséhez puha gumiágyas megtört fémfogú kefét és fémfogú fésűt használjunk.  Hetente egyszer teljesen bontsuk csomómentesre és ne csak a szőrzet felületét, hanem a has és zászlók teljes keresztmetszetét. Ezt úgy tudjuk elérni, hogy a hosszú szőrt felemelve a bőr tövétől rétegesen, csíkonként bontjuk ki. Először a kefével és ellenőrzésképpen a fém fésűvel. Nagy figyelmet fordítsunk a hajlatokra és a fülekre. A hónalj és has szőrét érdemes oldalfekvésben bontanunk. Szőrváltás vedlések idején (kölyökszőr 8-15 hónapos korban, tavaszi és őszi vedlés) akár hetente többször is fésülhetjük kedvencünket. Az amerikai cockerek szőrzet minősége több és finomabb szerkezetű, ezért puha gumiágyas egyenes fémfogú kefével bontjuk rétegesen. Csak a csomósabb részekre használjunk megtört fémfogú kefét. Munkánkat ellenőrizhetjük ritkafogú fém fésűvel. Ha szép szerzetet szeretnénk a bontásnál használjunk szőrbontó permetet.

FÜRDETÉS

Próbáljunk teljesen kibontott, csomómentes kutyát fürdetni. Bő vízzel zuhanyozzuk és nyomkodással, vízzel telítsük a szőrt. A megfelelő arányban higított kutyasamponnal és kutyabalzsammal átmossuk a szőrt. Vigyázva a hosszú szőrt (zászlókat) sem a fürdetésnél, sem a törlésnél nem szabad dörzsölni, hanem csak nyomkodni, így nem csomósodik. Erős zuhannyal kiöblítjük (balzsamoknál kaphatóak szőrben hagyhatók is!).

SZÁRÍTÁS

Nyári melegben elegendő törölközővel alaposan átnyomkodni, és a teljes száradás után bontsuk át újra. De ha szép egyenes a fajtákra jellemző szőrt szeretnénk, vagy hűvös idő van, akkor szárítsuk meg. Szárítás közben a fajtára alkalmas kefével szálirányban fésüljük időszakosan a szőrt, hiszen így szebben és gyorsabban szárad.

 

NYÍRÁS VAGY TRIMMELÉS

A spániel fajta trimmelős szőrzetű
Kevés olyan kutyatulajdonos van, aki tisztában lenne azzal, hogy mi a különbség a nyírás és a trimmelés között!
A legtöbb kutyafajta fedő és aljszőrzettel rendelkezik. A fedőszőr élénkebb színezetű, fajtára jellemző struktúrájú, míg az aljszőr rövidebb, gyapjasabb és színben harmonizál a fedőszőrrel. A trimmelésnél az elhalt szőrszálakat, megfogva, fájdalom nélkül kihúzhatjuk a bőrből. Ez egy természetes folyamat, mert a szőr a növekedés végén elhal, tehát trimmelésre érett lesz, ilyenkor a színe mattabbá válik. Ha elhalt szőrt húzunk ki, akkor nem sérül a szőrhagyma és a pihenő idő után új, életerős szőrszálat indít, melynek színezete és minősége megegyezik az előző, még élő szőrszáléval. A gépi vagy kézi (ollóval) nyírásnál a fedő és a közötte lévő aljszőröket egyszerre, egyforma hosszúságúra nyírjuk. Mivel az élő fedőszőrt is elvágjuk, ezért ezek a szőrök károsodnak, tompábbak, mattabb színezetük lesz és veszítenek a szőrzet minőségéből is. A szőr elkezd gyapjasodni, vattásodni. Mi lehet az előnye és a hátránya a két módszernek?
A nyírás bármikor elvégezhető, mivel nem kell megvárni a trimmelhetőséget, és egyúttal sokkal gyorsabb is, mint a trimmelés. Előnyös továbbá idős kutyáknál a kezelhetőség és tisztántartás céljából, hiszen sokkal praktikusabb, humánusabb megoldás, ha nem akarjuk már őket több órás procedúrával fárasztani. Hátránya azonban több van: nyírás után nem biztos, hogy meg lehet trimmelni a kutyát. A legyapjasodott szőrzet már nem képes az időjárástól megvédeni annyira az állatot, hiszen szinte szívja a vizet. A gyapjasabb szőrzetet nehezebben lehet ápolni, mivel hajlamosabb a filcesedésre, tehát több időt kell szánni a bontásra és fésülésre, valamint a nyírott szőrzet sokkal gyorsabban koszolódik, zsírosodik. A nyírással megkozmetikázott kutya rövidebb ideig tartja meg a kialakított formáját, és hamarabb kelt ápolatlan hatást! A nyírás és a trimmelés nem megfordítható folyamat! A trimmelt kutyát le lehet nyírni, de a többször lenyírt, gépezett kutyát már nem lehet vagy csak igen nehezen lehet trimmelni! Sok ember azt gondolja, hogy az adott fajta, ami megtetszik nekik, mindig úgy néz ki, mint az újságokban és a kiállításon szereplő győztes példányok. Pedig küllemük kialakításához rengeteg hozzáértés, türelem és energia szükséges, amely kellő szakértelemmel párosul. Nemcsak a kiállítási egyedek kiváltsága a trimmelés, a kedvencként tartott kutyákat is megilleti a számukra legoptimálisabb szőrfelkészítés, még akkor is, ha az esetleg munkásabb és időigényesebb. Sajnos a legtöbb, manapság gombamód szaporodó kutyakozmetikában nem világosítják fel a tulajdonosokat a nyírás hátrányairól, mivel ez gyorsabb, kényelmesebb és kevesebb profizmust igénylő megoldás.
Minden fajtának megvannak a maga speciális igényei. Trimmelés és trimmelés között is óriási különbségek vannak, hiszen egy selymes, hosszú szőrű spánielt teljesen más technikával és szerszámmal trimmelünk, mint egy szálkás szőrű tacskót, vagy egy drótos szőrű foxterriert. A trimmelés ettől függetlenül minden esetben kézi munka, nyírógépet a test felületén nem igényel, azt kizárólag a hajlatokban, érzékeny részeken (nyak, fül, végbél környékén, stb.) használjuk. A selymes, hosszú szőrt kézzel alakítjuk formára. A ritkítóolló használata kevés helyen, főleg a forgóknál megengedett.
Minden esetben győződjünk meg arról, hogy a kozmetikus az általunk kért szolgáltatást nyújtja kedvencünknek.

A spánielek trimmelését nem trimmelőkéssel végzik, csak kézzel gumiujjak segítségével!!


Fültiszítás:
A cocker nagy, lelógó szőrös füle könnyen begyulladhat, ezért nagy hangsúlyt kell fordítani a tisztántartására. Sose nyúljunk fültisztító pálcával a hallójáratba.
Kapható már a fülbe csepegtetendő folyadék, amit bele kell dörzsölni, majd egy tiszta ruhával el lehet távolítani a kioldott piszokkal együtt. Már említettem, hogy ajánlott levágni a fül belső feléről a szőrt, hogy az jobban szellőzzön. 
Ha kirándulni megyünk a kutyával, utána mindig nézzük át, hogy nem került-e toklász a fülre/be. 
Ha spánielünk nagyon vakarja a fülét, és félrefordítva tartja a fejét, nézessük meg az állatorvossal, hogy nincs-e begyulladva, vagy nincsenek-e benne élősködők.
 

Szemek:
A spániel hajlamos a különböző szembetegségekre. Előfordulhatnak különböző örökletes rendellenességek, de egyszerű gyulladások, fertőzések is. 
A kutya szeméből egy nedves gézdarabbal vagy ronggyal távolítsuk el a csipát. A vatta nem ajánlott, mivel ennek szálai belemehetnek az állat szemébe. Kisebb gyulladást enyhe kamillateás oldattal kezelhetünk.
Ha nagyon váladékozik, és be van pirosodva, akkor jobb, ha elvisszük az orvoshoz, aki felír neki valamilyen cseppet. 

Szájápolás:
Sokan panaszkodnak, hogy a kutyájuknak kellemetlen szagú a lehelete. Ezt a fogkő is okozhatja, ami megelőzhető a megfelelő szájhigiéniával. Fontos, hogy kutyánknak lehetősége legyen valamilyen kemény dolgot rágcsálnia. Ez egyrészt tisztítja, másrészt erősebbé teszi a fogazatot. Főleg olyankor van rá nagy szükség, ha puhább táplálékkal (konzerv, főtt étel) etetjük.
Vehetünk speciális kialakítású "fogmosó" csontot, de a csont alakú préselt bőr is megteszi. Ha már házilag nem tudjuk eltávolítani a fogkövet, akkor forduljunk az orvoshoz.
 

Karmok:
Ha a kutya eleget futkározik kemény talajon, s ezzel lekoptatja körmeit, akkor viszonylag kevés gond van vele, de ha túlságosan hosszúra nőtt, akkor le kell vágni. 
Kapható speciális kutyakarom vágó. Vigyázzunk, csak az elhalt részt távolítsuk el. Ha mégis belevágunk az "elevenjébe" akkor tegyünk rá jeget, vagy vérzéscsillapítót. Sok állatorvos és kutyakozmetikus is vállal körömkurtítást.

 


Tanítása: Az engedelmes természetű angol cocker spániel nagyon szeret gazdája kedvében járni, ugyanakkor megvan a maga akarata is, amely időről időre úrrá lesz a kutyán – ez jellemző spánielvonás. Következetes neveléssel, valamint a foglalkozások szórakoztató és a kutya számára kihívást jelentő jellegének fenntartásával hamar megtanítható arra, hogy mit várnak tőle. Ennek a kutyának – és főleg a kölyköknek – roppant kifejező a tekintete, és pontosan tisztában van azzal, hogy ezen eszköz segítségével könnyen rá tudja szedni a gazdáját. Ha a gazdája mindent elnéz neki, akkor a kutya hamarosan nem veszi őt komolyan, hanem elkezd a saját feje után menni.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 8
Heti: 6
Havi: 22
Össz.: 17 102

Látogatottság növelés
Oldal: Angol cocker spániel
Kutyák - © 2008 - 2024 - kutyabaj.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »